B72530T0500K062
DigiKey Part Number
495-75319-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75319-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75319-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530T0500K062
Description
VARISTOR 82V 200A 1210
Detailed Description
82 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530T0500K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Current - Surge
200 A
Series
Energy
1.6J
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Varistor Voltage (Typ)
82 V