B72520E0350K062
DigiKey Part Number
495-7460-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7460-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7460-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520E0350K062
Description
VARISTOR 56V 100A 1206
Detailed Description
56 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72520E0350K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
100 A
Energy
0.4J
Series
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
35 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
45 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Varistor Voltage (Max)
61.6 V