B72520E0170K062
DigiKey Part Number
495-75935-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75935-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75935-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520E0170K062
Description
VARISTOR 27V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 200 A Varistor 2 Circuit Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72520E0170K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
200 A
Manufacturer
TDK
Energy
0.6J
Series
Number of Circuits
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
650 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
17 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
22 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
29.7 V