B72500E0200K060
DigiKey Part Number
495-4621-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4621-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4621-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72500E0200K060
Description
VARISTOR 33V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72500E0200K060 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
30 A
Energy
0.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
20 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
26 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
33 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
36.3 V