B72225T4171K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
270 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72225T4171K101
DigiKey Part Number
495-3649-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72225T4171K101
Description
VARISTOR 270V 20KA RADIAL BOX
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72225T4171K101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
20 kA
Energy
245J
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
175 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
270 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
297 V