B72220R2151K101
DigiKey Part Number
495-77242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220R2151K101
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 23MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 23mm
EDA/CAD Models
B72220R2151K101 Models
Category
Current - Surge
10 kA
Energy
120J
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
150 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 23mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
264 V