B72220P3301K101
DigiKey Part Number
495-4295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220P3301K101
Description
VARISTOR 470V 12KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72220P3301K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
305J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1050 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V