B72214T2131K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 0
Datasheet
205 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72214T2131K101
DigiKey Part Number
495-3635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214T2131K101
Description
VARISTOR 205V 6KA RADIAL BOX 3LD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
6 kA
Energy
50J
Capacitance @ Frequency
650 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225.5 V