B72205S0500K101
DigiKey Part Number
495-3773-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S0500K101
Description
VARISTOR 82V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72205S0500K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
400 A
Series
Energy
1.8J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V