B66307G0240X187
DigiKey Part Number
495-B66307G0240X187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66307G0240X187
Description
FERRITE CORE E N87
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core E Type 0.630" (16.00mm) Length 0.185" (4.70mm) Width Diameter 0.323" (8.20mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B66307G0240X187 Models
Category
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.87
Manufacturer
TDK
Effective Length (le) mm
37.6
Series
Effective Area (Ae) mm²
20.1
Packaging
Box
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
19.4
Part Status
Active
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
756.0
Core Type
E
Finish
Uncoated
Supplier Device Package
E 16 x 8 x 5
Height
0.323" (8.20mm)
Material
N87
Length
0.630" (16.00mm)
Gap
Gapped
Width
0.185" (4.70mm)