B65813J0630J041
B65813J0630J041
B65813J0630J041
DigiKey Part Number
495-5277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65813J0630J041
Description
FERRITE CORE RM 630NH N41 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N41 Ferrite Core RM Type 1.122" (28.50mm) Length 0.531" (13.50mm) Width Diameter 0.368" (9.35mm) Height
EDA/CAD Models
B65813J0630J041 Models
Category
Effective Permeability (µe)
225.0
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
2800
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.45
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
44.0
Effective Area (Ae) mm²
98.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
90.0
Supplier Device Package
RM 10
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N41
Inductance Factor (Al)
630 nH
Height
0.368" (9.35mm)
Tolerance
±5%
Length
1.122" (28.50mm)
Width
0.531" (13.50mm)