B57236S0800M000
DigiKey Part Number
495-6650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57236S0800M000
Description
ICL 80 OHM 20% 1.6A 11.5MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 80 Ohms ±20% 1.6 A 0.453" (11.50mm)
EDA/CAD Models
B57236S0800M000 Models
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
1.6 A
Series
R @ Current
861 mOhms
Diameter
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
R @ 25°C
80 Ohms