B43703A9568M000
DigiKey Part Number
B43703A9568M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703A9568M000
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
15 A @ 100 Hz
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.531" Dia (64.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.185" (131.70mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C