B43655A6906M157
DigiKey Part Number
495-B43655A6906M157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43655A6906M157
Description
LARGE SIZE - SNAP IN 90UF 500V -
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 850mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Impedance
1.26 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia x 1.260" L (22.00mm x 32.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
850mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C