B43655A0887M157
DigiKey Part Number
495-B43655A0887M157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43655A0887M157
Description
LARGE SIZE - SNAP IN 880UF 475V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
880 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 100mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.29 A @ 120 Hz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia x 2.441" L (35.00mm x 62.00mm)
Voltage - Rated
475 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C