B43655A0437M157
DigiKey Part Number
495-B43655A0437M157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43655A0437M157
Description
LARGE SIZE - SNAP IN 430UF 475V
Customer Reference
Detailed Description
430 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 200mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.96 A @ 120 Hz
Impedance
320 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia x 1.850" L (30.00mm x 47.00mm)
Voltage - Rated
475 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C