B43640C5187M000
DigiKey Part Number
495-B43640C5187M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640C5187M000
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 550mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
820 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C