Image for B43512B9228M000 is not available
B43512B9228M000
DigiKey Part Number
495-B43512B9228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43512B9228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 60mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
7.32 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.835" (72.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C