B41896C5128M000
DigiKey Part Number
B41896C5128M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896C5128M000
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 179mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41896C5128M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.28 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
179mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C