B41888C7228M000
DigiKey Part Number
495-B41888C7228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C7228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 19mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41888C7228M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C