B41605E8278M2
DigiKey Part Number
495-B41605E8278M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41605E8278M2
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 26mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
B41605E8278M2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C