B41560A7339M000
DigiKey Part Number
495-6373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41560A7339M000
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 40V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
33000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
11 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.032" Dia (51.60mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
3.217" (81.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C