B41231A5159M000
DigiKey Part Number
495-77174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41231A5159M000
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.94 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C