B40950A6187M100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B40950A6187M100 |
Description | CAP ALUM POLY HYB 180UF 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 180 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B40950A6187M100 Models |
Category | Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer TDK | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Series | Applications ICT, Industrial |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features High Vibration |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 4.1 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 180 µF | Height - Seated (Max) 0.516" (13.10mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |