B40950A6187M100
DigiKey Part Number
495-B40950A6187M100TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B40950A6187M100CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B40950A6187M100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40950A6187M100
Description
CAP ALUM POLY HYB 180UF 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B40950A6187M100 Models
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
ICT, Industrial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.516" (13.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm