B37979G5152J000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 470
Datasheet
1500 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
B37979G5152J000
DigiKey Part Number
P4939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37979G5152J000
Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B37979G5152J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)