B32924P3335M000
DigiKey Part Number
495-B32924P3335M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924P3335M000
Description
FILM CAP MKP X2 - 125C, 3.3UF 20
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V