B32924B4225K000
DigiKey Part Number
495-75413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924B4225K000
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 650VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 350V 650V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32924B4225K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)
1.220" (31.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Voltage Rating - DC
650V
Ratings
X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity