B32922C3224K026
DigiKey Part Number
495-B32922C3224K026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922C3224K026
Description
FILM CAP MKP X2 0.22UF 10% 305VA
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V