B32918A5475M000
DigiKey Part Number
495-6674-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32918A5475M000
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
530V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)