B32913A5224M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 5,940
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32913A5224M
DigiKey Part Number
495-6693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32913A5224M
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 1KVDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
530V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)