B32776T9505K000
DigiKey Part Number
B32776T9505K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776T9505K000
Description
CAP FILM 5UF 10% 900VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32776T9505K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
26.1 mOhms