B32754C2505K000
DigiKey Part Number
495-76100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32754C2505K000
Description
CAP FILM 5UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 250V 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32754C2505K000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.9 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
500V