B32714P9555J000
DigiKey Part Number
495-B32714P9555J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32714P9555J000
Description
CAP DC LINK MKP 5.5UF 900V BOX
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.5 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP) Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.441" (36.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.9 mOhms