B32642B0223J
DigiKey Part Number
495-7140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32642B0223J
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32642B0223J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
600V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)