B32529C0105J006
DigiKey Part Number
495-B32529C0105J006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C0105J006
Description
FILM CAP MKT BOX 1.UF 5% 63VDC L
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins - Long Leads
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V