B32022A3683M000
DigiKey Part Number
495-3797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32022A3683M000
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 1.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32022A3683M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)