B32021H3682K000
DigiKey Part Number
495-B32021H3682K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32021H3682K000
Description
CAP FILM 6800PF 10% 1.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 pF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32021H3682K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)