B32021A3102M026
DigiKey Part Number
495-B32021A3102M026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32021A3102M026
Description
FILM CAP Y2 MKP 1.0 NF 20% 300VA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins - Long Leads
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)