RGC4W300W012A-001
DigiKey Part Number
285-RGC4W300W012A-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC4W300W012A-001
Description
DC DC CONVERTER 9.6-48V 300W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5 ~ 28V 12.5A 9V - 53V Input
EDA/CAD Models
RGC4W300W012A-001 Models
Category
Power (Watts)
350 W
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Efficiency
96%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.50" L x 1.95" W x 0.53" H (38.1mm x 49.5mm x 13.5mm)
Voltage - Input (Max)
53V
Current - Output (Max)
12.5A