PYQ50-72WS24
DigiKey Part Number
285-PYQ50-72WS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYQ50-72WS24
Description
DC DC CONVERTER 24V 50W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.1A 14V - 160V Input
EDA/CAD Models
PYQ50-72WS24 Models
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
14V
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
2.1A