PH150A280-24
DigiKey Part Number
285-PH150A280-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH150A280-24
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.3A 200V - 425V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PH150A280-24 Models
Category
Current - Output (Max)
6.3A
Mfr
Power (Watts)
150 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
200V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
425V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.30" L x 1.46" W x 0.50" H (58.3mm x 37.2mm x 12.7mm)