PH1200A280-48
DigiKey Part Number
285-PH1200A280-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH1200A280-48
Description
DC DC CONVERTER 48V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 48V 25A 425V Input
EDA/CAD Models
PH1200A280-48 Models
Category
Current - Output (Max)
25A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
1.2kW
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
200V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
425V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Voltage - Output 1
48V