KPSA15-12
DigiKey Part Number
285-KPSA15-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSA15-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
KPSA15-12 Models
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
75%
Size / Dimension
2.75" L x 1.77" W x 0.79" H (69.9mm x 45.0mm x 20.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
±1%