IQL48025A120V-001-R
DigiKey Part Number
IQL48025A120V-001-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQL48025A120V-001-R
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 12V 25A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQL48025A120V-001-R Models
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 118°C
Type
Intermediate Bus Converter
Efficiency
94%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
25A