HWS150A-5/HD
DigiKey Part Number
285-HWS150A-5/HD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS150A-5/HD
Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS150A-5/HD Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 3.23" W x 1.46" H (160.0mm x 82.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
30 A