HWS1500-48 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-HWS1500-48-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HWS1500-48 |
Description | AC/DC CONVERTER 48V 1500W |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HWS1500-48 Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Bulk | Efficiency 90% |
Part Status Active | Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating) |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC | Size / Dimension 11.00" L x 5.00" W x 3.25" H (279.4mm x 127.0mm x 82.6mm) |
Voltage - Output 1 48V | Approval Agency CE |
Current - Output 1 32 A |