HWS100A-5/HD
DigiKey Part Number
285-HWS100A-5/HD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS100A-5/HD
Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS100A-5/HD Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.32" L x 1.12" W x 3.27" H (160.5mm x 28.5mm x 83.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
20 A