HFE250024
HFE250024
HFE2500-24
DigiKey Part Number
285-HFE2500-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFE2500-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 2500W
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HFE2500-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
104 A