HFE2500-24/S
DigiKey Part Number
285-HFE2500-24/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFE2500-24/S
Description
AC/DC CONVERTER 24V 2500W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFE2500-24/S Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Front End
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
104 A